Music festival winners to perform at ECU | Local News

The winners of the District VI Oklahoma Federation of Music Clubs Junior Festival will perform and compete statewide Saturday, April 29, at East Central University. The winners competed March 4 on the ECU campus.

The winner in the Pre-Primary Piano Division was Maria Mount (student of Bonita Blackburn). The first alternate was Jaxon Freehill (student of Donna Caldwell), and the second alternate was Kylie Witt (student of Jessica Huddleston).

The winner in the Lower Primary Piano Division was Blake Campbell (student of Bonita Blackburn). The first alternate was Shine Hargis (student of Donna Caldwell), and the second alternate was Katie Vallandingham (student of Bonita Blackburn).

The winner in the Upper Primary Piano Division was Timothy Butler (student of Skye Garcia). The first alternate was Sam Alsbrook (student of Bonita Blackburn), and the second alternate was Grace Huckeby (student of Bonita Blackburn).

The winner in the Lower Elementary Piano Division was Jacob Neill (student of Bonita Blackburn). The first alternate was Hannah Jolly (student of Bonita Blackburn). The winner in the Upper Elementary Piano Division was Lauren Alsbrook (student of Bonita Blackburn). The first alternate was Magnolia Mount (student of Bonita Blackburn).

The winner in the Lower Junior Piano Division was Sarah Jolly (student of Bonita Blackburn). The first alternate was Alyssa Trett (student of Eva Phipps). The winner in the Upper Junior Piano Division was Thaddaeus McClain (student of Skye Garcia). The winner in the Lower Senior Piano Division was Kalynn Williams (student of Skye Garcia).

The winner in the Musical Theater Primary Vocal Division was Mikayla Newport (student of Donna Caldwell). The first alternate was Harper Hobbs (student of Donna Caldwell).

The winners in the Musical Theater Elementary Vocal Division were Kayanna Adams (student of Donna Caldwell), Taylor Patrick (student of Donna Caldwell), and Katie Vallandingham (student of Vickie Reifsnider). The winner in the Musical Theater Junior Vocal Division was Reagan Watson (student of Donna Caldwell).

The winner in the Vocal Art Song Primary Division was Harper Hobbs (student of Donna Caldwell). The winner in the Vocal Art Song Elementary Division was Taylor Patrick (student of Donna Caldwell). The winner in the Vocal Art Song Junior Division was Elizabeth Crawford (student of Elizabeth Odom).

The winner in the Violin Pre-Primary Division was Laura Tan (student of Susanne Woolley). The winner in the Violin Primary Division was Margo Mooring (student of Susanne Woolley). The winner in the Violin Elementary Division was Tim Butler (student of Susanne Woolley).

The winner in the Viola Elementary Division was Elijah Mooring (student of Susanne Woolley).

The winner in the Cello Primary Division was Jackson Mooring (student of Susanne Woolley).

Read the full article from the Source…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *